Seçim Bitti Zam Geldi: İki Katına Çıkarıldı

Türkiye’de uzun süredir yaşanan yüksek enflasyona karşın, seçim ekonomisi uygulama başlayan siyasi iktidar birkaç aydır çok sayıda ürün ve hizmet bedellerindeki artışı 1 Nisan ve sonrasına ertelemişti.

YARINDAN İTİBAREN ZAM TUFANI YAŞANACAK

Seçimlerin ardından iğneden ipliğe her şeye zam geleceği iddialarının ardından ilk artış haberi Hızlı Geçiş Sistemi’nden (HGS) geldi. Özel bankalar tarafından müşterilere gönderilen mesajda, 100 TL olan alt limitin 3 Nisan tarihi itibarıyla 175 liraya çıkartılacağı belirtildi.

2 gün sonra yapılacak ücret değişikliğiyle birlikte, 1. sınıf HGS ürünlerinin otoyol ve köprü geçişlerinde bakiye yetersizliği yaşanmaması hedefleniyor. Otomatik yükleme tutarı ise değişikliğin ardından 175 TL olarak güncellenecek.

ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE KREDİ KARTLARINA BÜYÜK DARBE GELECEK

AKP’nin bir süredir yapılacak zamları ötelemesi nedeniyle 1 Nisan sonrasında pek çok ürün ve hizmete fahiş zamlar geleceğini açıklayan İktisatçı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, katıldığı bir televizyon programında ekonomi piyasalarında yaşanacak gelişmelere ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

Kozanoğlu, elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere çok sayıda enerji fiyatlarına zam yapılmasının muhtemel olduğunu belirterek, ikinci olumsuzluğun ise kredi kartlarına yönelik alınacak kısıtlamalar olduğunu ifade etti. Kredi kartı faizlerindeki artışın, limit daralmaları ve asgari ödeme oranlarının yükselmesine yol açabileceğini söyledi.

Kredi kartı faizlerinin yüzde 5 ve/veya üzerine çıkmasını beklediğini belirten Kozanoğlu, “Emekliler de dahil olmak üzere gelirleri yaşamlarını sürdürmeye yeterli olmayan yurttaşlarımız kredi kartıyla hiç olmazsa geçim sorunlarını biraz hafifletmek olanağından da yoksun kalacaklar.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x